Historia
Historia domu szkieletowego sięga kilku wieków wstecz. Drewno było kiedyś jednym z najłatwiej dostępnych materiałów budowlanych, a jego przystępna cena sprawiała, że większość powstających wówczas domów tworzono właśnie z drewna.
Na początku konstrukcje drewniane powstawały z ciężkich i grubych bali. Na terenie Stanów Zjednoczonych do dziś można spotkać domy wybudowane za pomocą tej właśnie metody. Wymagała ona jednak zbyt wiele nakładów sił i surowca.
Na przestrzeni kolejnych lat odkryto, że wykorzystanie belek o mniejszych przekrojach wcale nie wpływa negatywnie na trwałość konstrukcji, dlatego też nowa technologia opierająca się na gęstym stawianiu cieńszych belek weszła do powszechnego użytku.
Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych 95% budynków mieszkalnych stanowią domy szkieletowe. Można się o tym przekonać chociażby oglądając popularne programy o remontowaniu domów zza oceanu, w których bardzo często zmieniany jest układ ścian, co pozwala zobaczyć właśnie drewniany szkielet tamtejszych domów. W Polsce popularność budowania domów w technologii opartej na drewnie wzrasta z roku na rok, dlatego z przyjemnością możemy przedstawić Państwu naszą ofertę oraz przybliżyć temat kostrukcji szkieletowych.
Technologia i zalety budownictwa szkieletowego.
Drewniane konstrukcje wykorzystywane są do tworzenia obiektów o różnym przeznaczeniu. Szkielet wykonany z drewna sprawdza się zarówno do budowy małych domków, jak i kilkusetmetrowych powierzchni mieszkalnych lub użytkowych. Domy drewniane budowane są w tzw. technologii suchej. Jedynie wylanie fundamentów, stanowi pracę „mokrą” podczas budowy. Dzięki temu, że nie potrzebujemy dodatkowego czasu na schnięcie spoiw oraz do konstrukcji używane są gotowe komponenty, prace znacznie przyspieszają, a ponadto mogą odbywać się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Konstrukcja domów szkieletowych sprawia, że są one bardzo ciepłe, a zatem wysoce energooszczędne. Wynika to z tego, że ich ściany to nie zimna cegła lub beton, a niemal wyłącznie izolacja termiczna. Drewno posiada niesamowiatą zdolność do magazynowania ciepła, aby utrzymać w domu temperaturę taką, jak umożliwia to konstrukcja szkieletowa, murowane ściany musiałyby być dwukrotnie grubsze, niż te standardowe. Zatem mamy zapewniony komfort cieplny zarówno latem jak i zimą, a nasze rachunki za ogrzewanie są niższe o około 30% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Ogromną zaletą domów szkieletowych jest elastyczność w doborze rodzaju ogrzewania. Prąd, gaz ziemny, pompa ciepła, drewno kominkowe, panele słoneczne, propan butan, olej opałowy – to my decydujemy, którą z form ogrzewania zastosujecie w swoim domu. Nie zapominajmy także, że nie musimy rezygnować z marzenia o kominku. Jest to zupełnie bezpieczne, gdyż wykorzystywanych jest wiele metod zabezpieczających drewniany szkielet przed wysoką temperaturą.
Wyższość drewna nad innymi materiałami budulcowymi wynika również z jego odnawialności. W miejscu wycinki zwiększana jest ilość nasadzeń nowych drzew. Co więcej drewno opisywane jest jako surowiec o ujemnym śladzie węglowym, ponieważ drzewa w okresie wzrostu pochłaniają większe ilości dwutlenku węgla, niż są emitowane podczas transportu, obróbki i przechowywania tego surowca. Jeśli więc zależy Ci, żeby Twój dom był zarówno energooszczędny i ekologiczny, to dobrze trafiłeś.
Bardzo ważną kwestią jest trwałość domów o konstrukcji drewnianej, istnieje bowiem teoria, że są one mniej trwałe niż domy budowane tradycyjnie. Prawda jest taka, że jeżeli skorzystamy z usług firmy specjalizującej się w architekturze drewnianej, o ugruntowanej pozycji na rynku, która stosuje wysokiej klasy, solidne komponenty, dom będzie nas cieszył długie lata.
Warto wspomnieć o unikatowym mikroklimacie jaki uzyskujemy tylko w otoczeniu drewna. Jest on wyjątkowo przyjazny dla dzieci, osób starszych i alergików. Komfort przebywania w pomieszczeniach drewnianych jest niewyobrażalnie większy, w porównaniu do murowanych domów. Lepiej śpimy, wypoczywamy, uspokaja nam się oddech, reguluje się praca serca. Jesteśmy zdrowsi.